TİCARİ ETKİNLİKLER

 

Bazı Önemli Toplantı, Ziyaret ve Heyetler

 

 • Akdeniz İşletmeler Konfederasyonun (Union of Medeterrenian Confederetions of Enterprises) UMCE’nun ilk Genel Kurulu vesilesiyle 11 mart 2003 tarihinde UNIMED tarafından “European Union and Mediterrannean: towards Integration” konulu bir konferans, İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu CONFINDUSTRIA’nın ev sahipliğinde Roma’da yapılmıştır. Toplantıya ülkemizden, UNİMED’in Türkiye Koordinatörlüğünü yürüten TÜSİAD temsilcileri iştirak etmişlerdir. Toplantıya iştirak eden TÜSİAD heyetinde Genel Sekreter Yardımcısı Hale Onursal HATİPOĞLU, Ankara Temsilcisi Derya SEVİNÇ ve Uzman Aslı ULUSOY yer almıştır.

   

 • Güney Doğu Avrupa Bölgesel elektrik pazarının AB ile entegrasyonu ve bu çerçevede 2005 yılına kadar Avrupa’da tek bir enerji piyasasının oluşturulmasını hedefleyen, AB ve Aday ülkelerinin yanısıra Yugoslavya, Makedonya ve Moldova gibi bölge ülkelerinin de iştirak ettiği 2. Atina Forumu ve Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu toplantıları 24-27 Mart 2003 tarihlerinde İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü İCE’de gerçekleştirilmiş olup, toplantıya ülkemizden Enerji Piyasası Kurulu Başkanı Sn. Yusuf GÜNAY Başkanlığından anılan kurumdan 5 kişilik bir heyet katılmıştır.

   

 • İtalya’nın AB Dönem Başkanlığı ve Türkiyenin dünya gündeminde giderek önemli yer tutması göz önünde bulundurularak, 22 Mayıs 2003 tarihinde İtlayanın Saygın bir Düşünce Kuruluşu olan “Diplomatia” ve Müşavirliğimizin işbirliği ile Monte dei Paschi di SIENA Spa. Bankasının evsahipliğinde “Türkiye ve AB ile Ticari İlişkileri” konulu bir toplantı düzenlenmiş ve Toplantıya Dış Ticret Müsteşar Yardımcısı sn. Baki ALKAÇAR iştirak ederek bir sunuş yapmıştır. Toplantıya İtalya’nın önde gelen sanayi ve iş çevrelerinin temsilcileri ile kamu ve diplomatik çevrelerden yüksek seviyeli katılım sağlanmış ve katılımcıların Ülkemiz hakkındaki soruları cevaplandırılmıştır.

   

 • Italya Başbakanı Silvio Berlusconi 12-13 Mayıs 2003 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret Sırasında İtalayan Mobil Telefon Şirketi TIM ile AYCELL arasında ortaklık kuran bir anlaşma imzalanmıştır.

   

 • İtalya Üretken Faaliyetler Bakanı Antonio MARZANO 19-20 Mayıs 2003 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret Sırasında Turizm Bakanı Erkan MUMCU, Başbakan Yardımcısı Abdillatif ŞENER ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Yetkilerinden oluşan bir heyetle çalışma yemeği düzenlenmiştir. Sn. Marzano aynı zmanda İstanbul’da Türk İtalyan İş Konseyi temsilcileri ve Türkiye’de faaliyette bulununan İtalyan İş Adamları ile temaslarda bulunmuştur.

   

 • 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında TOBB Başkanı sn. Rıfat HISARCIKLIOĞLU, TBMM üyesi 22 Milletvekili ve Oda ve Borsa başkanlarından oluşan 131 kişilik bir heyet Napoli’de yapılan mobilya ve ev gereçleri fuarı ‘Mostra oltemare -Fierra Della Casa-” ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında heyet tarafından çeşitli inceleme ve temaslarda bulunulmuştur. Ziyaret öncesinde gerekli hazırlıklar Müşavirliğimiz tarafından yürütülerek, fuar yetkileri ile birlikte heyete eşlik edilmiş ve gerekli bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır.

   

 • Üçüncü Avrupa Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı 7 Temmuz 2003 tarihinde Palermo’da yapılmıştır. Toplantıya Ülkemizi temsilen, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Başkanlığında Dış Ticaret Müsteşarı Sn Tuncer KAYALAR, AB Genel Müdürü Cemalettin DAMLACI, Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Sn Hüsnü DİLEMRE ve Dışişleri Bakanlığı Bakanlığı AB Genel Müdür Yardımcısı Selim YENEL ile Müsteşarlığımız temsilcilerinden oluşan 11 kişilik bir heyet iştirak etmiştir.

   

 • 7 Temmuz 2003 tarihinde Palermo’da Devlet Bakanımız Sn. Kürşad Tüzmen ile İtalyan Üretken Faaliyetler Bakanı Antonio MARZANO ile bir ikili görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde ülkemiz ile İtalya arasındaki ikili ticari ilişkilerde önem arz eden konular ele alınmıştır.

   

 • 10 -11 Temmuz 2003 tarihlerinde İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu CONFINDUSTRIA ile TUSIAD tarafından İstanbulda ortaklaşa düzenlenen “Türkiye - İtalya 2003 Yatırım Forum”una Dış Ticaretten Sorumlu İtalyan Üretken Faaliyetleri Bakan Yardımcısı Adolfo URSO ile İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü ICE yetkililerinin yanısıra CONFINDUSTRIA üyesi bir grup iş adamı katılmıştır. Toplantıda Tüsiad ile CONFINDUSTRIA arasında karşılıklı yatırımların arttırılması için bir çalışma grubu kurulmuştur.

   

 • Zeytinyağı Sektöründe 2003/04 yılı hasat döneminin başlaması öncesinde, İhracat Politikalarımızın belirlenmesine katkıda bulunmak ve Türkiye ile İtalya arasında sektörel işbirliğini kuvvetlendirmek amacıyla DTM, Ege Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu üyeleri ile ihracatçılarımızdan oluşan heyet için İtalya’da bir inceleme gezisi tertiplenmiştir. Bu kapsamda İtalyan Tarım Ürünleri Konferderasyonu Conf- Agricultura Merkezinde 25 Eylül 2003 “İtalya ve Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı sektöründeki gelişmeler”in değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya İtalyan sektör temsilcileri (UNAPROL, ASSITOL, FEDEROLIO, ISMEA) ile Türkiye’den Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri ile Ege Zeytin yağı ihracatçı birlikleri Yönetim kurulu üyeleri ve ihracatçılarımzdan oluşan bir heyet iştirak etmiştir. Müteakiben 26 Eylül 2003 günü İtalya’da zeytin yağı üretiminde önde gelen bölgelerden olan Umbria Bölgesine (Trevi Kentine) bir ziyaret düzenlenerek üretim bölgelerinde inceleme gezisi yapılmış ve sektör kuruluşlarının yanısıra bölge üreticileri ile de temas edilerek ve işbirliği imkanları araştırılmıştır.

   

 • EUROMED Avrupa Akdeniz Sanayi İşbirliği konulu toplantı, İtalayan Küçük ve Orta Ülçekliİşletmelerin Teşvikinden sorumlu kuruluş olan IPI tarafından, 2-3 Ekim 2003 tarihlerinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Toplatıya Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Adem Şahin, AB Genel Müdür Neşe KILIÇ iştirak etmiştir.

   

 • Avrupa Ticaret Odaları Birliği “Eurochambers”ın olağan Genel Kurul Toplantısı 8 Ekim 2003 tarihinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Anılan Toplantıya TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında bir heyet İştirak etmiştir. Toplantıda Türkiye “€chambers” Yönetim Kurulunda temsil edilen 16 Avrupa Ülkesi arasına seçilmiştir.

   

 • Dünya Enerji Forumu 5-9 Ekim 2003 tarihleri arasında Roma’da gerçekleştirilmiştir. Anılan Toplantıda ülkemizi Enerji Piyasası Kurulu Başkanı sn. Yusuf Günay ve kurul üyelerinden oluşan bir heyet temsil etmiştir.

   

 • AB’nin Bölgesel Bütünleşme Politikası (Cohesion Policy) ile ilgili Gayri resmi Bakanlar Toplantısı 20 Ekim 2003 tarihinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonus Toplantıya Ekonomiden sorumlu devlet bakanı sayın Ali BABACAN İştirak etmiştir. Genişlemenin ardından Lisbon ve Göteburg zirve sonuçları çerçevesinde Bölgesel Bütünleşme politikasına ilişkin hedeflerin ve politika önceliklerinin üst düzeyde ve AB çapında belirlenmesi gerektiği ve reform çalışmalarının değerlendirileceği toplatılara İrlanda’nın başkanlık döneminde devam edilmesi kararlaştırılmıştır.

   

 • Floransa Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü, İtalya’daki Aspen Enstitüsü ile Sabancı Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenmekte olan Türkiye - Avrupa Birliği Konferanslarının üçüncüsü 20-21 Ekim 2003 tarihlerinde İtalya’nın Siena Kentinde gerçekleştirilmiştir. Türk ve Avrupalı akademisyenler, iş alemi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile diplomat ve gazetecilerden oluşan 60 kadar davetlinin iştirak ettiği Konferansa Devlet Bakanı Ali BABACAN ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, Avrupa Birlği Genel Sekreteri Büyükelçi Murat SUNGAR ve Sabancı Holding Yönetim kurulu Başkanı Güler SABANCI dahil olmak üzere Türkiye’den üniversite, basın ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de iştirak etmiştir.

   

 • Türkiye ekonomisi ve yatırım imkanlarının tanıtılması amacıyla İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü ICE ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun işbirliği ile 12 Kasım 2003 tarihinde Milano’da, Vicenza Sanayiciler Birliğinin organizasyonu ile de 14 Kasım 2003 tarihinde Vicenza kentinde Ülke tanıtım toplantıları düzenlenmiştir. Toplantılarda makine , otomotiv yan sanayi, tekstil, ayakkabı ve kimya sanayi sektörlerinde Türk ve İtalyan yatırımcılar arasında ortaklık kurma fırsatı yaratmak üzere eşleştirme çalışmalarına yer verilmiştir. Toplantılara Hazine Müsteşar yardmcısı Cavit Dağdaş başkanlığında Hazine Müsteşarlığı, Özelleştirme İdaresi ve Müsteşarlığımız Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi yetkileri ile ülkemizden ilgili sektör yetkileri ve 8 adet Türk firma temsilcisi iştirak etmiştir. Toplantılara Italyan Dış Ticaret Enstitüsü ICE, bölgedeki iş çevrelerinin ve ilgili sektör kuruluşlarının temsilcileri iştirak etmiştir.

   

 • Balkan İstikrar Paktı Ticaretin Serbestleştirilmesi Çalışma Grubu Bakanlar Toplantısı 13 Kasım 2003 tarihinde Roma’da gerçekleştirilmiştir.Ülkemizin gözlemci statüsünde iştirak ettiği Toplantıya Dış Ticaret Müsteşarığı AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Füsun Tiryakioğlu katılmıştır. Toplantı sırasında İstikrar Paktına üye Balkan ülkeleri arasında müzakereleri tamamlanan Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalanmıştır.Ayrıca 2004 yılına ilişkin eylem planı onaylanmıştır.

   

 • AB Tüketici Politikaları Bakanlar Toplantısı 21 Kasım 2003 tarihinde Roma’da yapılmıştır. Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Ali Coşkun Başkanlığında Bakanlık yetkilerinden oluşan 4 kişlik bir Türk heyeti iştirak etmiştir.

   

 • Genişleyen Avrupa’nın yeni gümrük sınırlar içerisinde gümrükler alanında işbirliği ve koordinasynun sağlanması konusunda AB’ne katılan , aday ve çevre ülke gümrük idarelerinin başkanlarının iştirak ettiği Gmürk İdareleri Başkanarı Koordinasyon toplantısı 27 Kasım 2003 tarihide Roma’da yapılmıştır. Toplantıya Gümürk Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu başkanlığında Gümürk Müsteşarlığı yetkilerinden oluşan bir Heyet iştirak etmiştir. Toplantıda Türk heyeti tarafından Türk Gümrük idarelerinde otomasyon ve reorganizasyon projesi hakkında bir sunuş yapılmıştır.

   

 • Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü FAO Genel Kurulu 30 Kasım 3 Aralık 2003 Tarihleri arasında Roma’da gerçekleştirilmiştir.Toplantıya Tarım Bakanı Hikmet Sami Güçlü iştirak etmiştir. Ayrıca 3 aralık 2003 tarihnde Tarım Bakanımız ve Müşavirliğimiz tarafından İtalya’nın önde gelen bir sanayi Grubu tarafından bir kaç yıl önce devralınan hacim itibariyle en büyük entegre Tarım İşletmesi MACARESE’de inceleme ve temaslarda bulunmuştur. Firma yetkileri ile önümüzdeki dönemde özelleştirilmesi planlanan bazı tarım işletmelerinin özel sektöre devri konusunda işbirliği imkanları üzerinde de durulmuştur.

   

 • Avrupa’daki Sanayici Federasyonları Birliği UNICE’ nin Başkanlar Toplantısı 5 Aralık 2003 tarihinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya UNICE’ nin bir üyesi olan TÜSIAD Başkanı Tuncay ÖZİLHAN başkanlığında 4 kişilik TUSIAD heyeti istirak etmiştir. Toplantı öncesinde UNICE Başkanları Dönem Başkanı sıfatı ile İtalayan Başbakanı Silvio BERLUSCONİ ile bir görüşme yapmıştır.
   

Kaynak: www.dtm.gov.tr

 

 

ItalyaOnline.Net/Business