İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Italya Bolgeleri Toscana Bolgesi
 

Yüzölçümü

Nüfus

Çalışan nüfus;

Tarımda

Endüstride

Hizmet sektöründe

İşsizlik

Otomobil sayısı

Başlıca şehirler ve nüfusu;

FIRENZE (FLORANSA))

Arezzo

Grosseto

Livorno

Lucca

Massa-Carrara

Pisa

Pistoia

Prato

Siena

: 22.992 km2

: 3.529.946

 

: % 5,3

: % 33,6

: % 61,1

: % 8,1

: 542 (1.000 kiside)

 

: 403.294

: 91.626

: 71.257

: 167.512

: 87.100

: 66.737

: 98.928

: 87.830

: 165.707

: 56.956

 

 

 


Oteller ve diğer Konaklama Yerleri

 

Coğrafi Konumu :

Bölge Apeninlerin batı tarafından geçerek Tiren Denizi boyunca uzanır. Toskana'nın deniz boyunca düz arazisi olan Maremma'sı daha çok dağlık ve tepelik bir görüntüye sahiptir. Kıyışeridi, uzun kumlu geniş alanlar ve burunlar şeklinde değişgen bir manzara sunar. Sahilin hemen karşısında küçük şirin yarımadaları 'Toskana archipelago' uzanmaktadır.

 

Önemli Şehirleri :

Floransa (Firenze) Bölgenin merkezidir. Kendi çevrelerinde merkez konumudaki diğer kentler; Siena, Arezzo, Pistoia, Prato, Lucca, Livorno, Grosseto, Pisa (Piza) and Massa Carrara olarak sıralanabilir.

 

Sanat :

Toskana tartışma götürmez biçimde sanatın beşiği olarak kabul edilir. Her kent ve şehir ayrı ayrı sanat abideleri ile doludur fakat Floransa bunların tümünün üzerindedir.

Bölgeyi ziyarete gelenler XIII-XVI yüzyıllarına tarihlenen dehşetli bir sanat şahaserleri bombardımanına tutulurlar. Her dönem ve tarzın muhakkak bir örneği vardır; Etrüsk uygarlığından (Fiesole, Chiusi, Volterra, Populonia) Roma abidelerine ve harabelerine; Romanesk Mimari’den görkemli Gotik Katedrallere, herşeyiyle özel Rönesans patlamasına kadar bir geniş yelpaze arzetmektedir.

 

Müzeler :

Floransa yüzyılların büyük mimari eserlerini ve başyapıtlarını muhafaza etmektedir. İçlerinde  belki de en önemlisi Uffizi Galeri tarafından sunulan tablo kolleksiyonudur; ziyaretçi hayli ilgi çeken Tasarım ve Baskı Odasına girebilir; self-portreler kolleksiyonu. Titziano ve Rafael’in başyapıtlarının bulunduğu Palazzı Piti Galerisinde büyük tablolar görülebilir. 

Floransa Kostüm ve Arabalar Müzesine sahiptir. İtalyan bahçeleri Giardino di Boboli görülebilir. Ziyaretçiler Opera del Duomo Müzesinde Michelangelo tarafından yapılmış olan ünlü “Pieta”nın keyfine varabilirler. Bunların yanısıra Bargello Müzesi, St. Mark Müzesi, Academy Galerisi ve Stibbert Ethnologik Müzeleri sayılabilir. İyi korunmuş bir ortaçağ kenti olan Siena; III. Aleksander’ın Tarihin ev sahipliği yapan Şehir Müzesi, Opera Metropolitana Muzesi ve Siena tabloları olan Pinacoteca Nazionale Müzesi.

Gelenek ve sanatın heryerde güçlü hissedildiği Arezzo kentinde bulunan Galeri, Ortaçağ ve Modern Muzeleri gezilip görülebilir.

 

Gezilecek Yerler :

Sanata ilaveten Toskana Bölgesi Argenterio Ulusal Parkı ve Elba Adası gibi sıradışı naturel sahnelerin bol olduğu bol bölgedir. Siena şirin Piazza del Campo’su ile meşhurdur. Floransa ise Ponte Vecchio üzerindeki onbeşinci yüzyıl dükkanları ile..

Piza(Pisa)’nın Campo dei Miracoli’nin yanısıra ünlü eğik Piza Kulesi vardır. Güneyde Apuan Alpleri Nefes kesen Beyaz mermer ocakları  manzarasını sunar. Sonbahar, Arno ve Tiber nehirlerinin üst kısmına çakışan yoğun Casentino ormanları ile çok hoştur.

“Chiantishire”, iyi şarap, sağlıklı zeytinyağı ve dalgalanan taşra şirin pansiyonlarını sunmaktadır.

Floransa’nın diğer bir özelliği de şüphesiz  hatıra eşya sehri olmasıdır. Buna rağmen pazarlık her yerde mümkündür.

Siena ortaçağ mimarisi, Palio’su ve şirin kiliseleri ile ünlüdür.

Pienza, Cortona, Volterra ve San Giminiano hepsi iyi korunmuş ortaçağ kasabalarıdır.

Son olarak Piza(Pisa) gezisi kaçırılmamalıdır; Eğik Kulesi ile ünlü kasabanın hemen yakınında Lucca ve Pistoia bulunur.

El sanatları olarak seramik, dövme demir öbjeleri, deri mamülleri ve rafya işleri bulunabilir.

 

Araba ile gezinti haritalari:  1  2  3  4  5  6