İTALYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER - Genel Bilgiler - Tarih - Coğrafya - Dil - Din - Mutfak - Müzik - Spor - Festivaller - Bugünkü İtalyanlar - İtalyadaki Türkler - Makaleler İTALYA'DA GEZİLECEK YERLER - Şehirler, Bölgeler - Roma - Floransa - Venedik - Milano - Özel Tur Programları - Konaklama - Paket Turlar - İTALYA HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER - Genel Bilgiler - Ne zaman gidilir - Nasıl gidilir - Ülke içi seyahat -  Konaklama - Vize - Gümrük - Sağlık kuralları - Ne yenir, ne içilir - Ne satın almalı - Gezi Sözlüğü - İtalya'da Eğitim İTALYA İÇİN REZERVASYONLAR - Paket Turlar - Otel, Koaklama - Uçak - Havalimanı Transferi - Rehberlik Hizmeti İTALYA İLE TİCARET - Fuar Online (Sanal Fuar) - Ticari ilanlar - Tercüme Hizmetleri - Web Kurulumu - İtalya hakkında ekonomik bilgiler - İtalya'daki Fuarlar - Faydalı Adresler - Avrupa Birliği Projelerine Destek

   

 

Italya Sehirler Venedik Ne zaman gidilir
 

Turizm için en Uygun Mevsim

Turizm sezonu Venedik'de tüm yıla yayılan hızlı bir artış göstermektedir. Tur yapmak ve golf, yüzme, vb gibi açık hava sporları yapmak için en uygun dönem Nisan - Ekim (veya Kasım'ın başları) ayları arasıdır. Kış sporları için ise Aralık - Mart arası.

 

Ne Giymek Gerekir

Bayanlar için: ilkbahar, yaz ve sonbaharda, yazlık pamuk içeren hafif elbiseler ve (akşamları serin olabilir) hafif süveterler. Geziler için düşük tabanlı rahat ayakkabılar.

 

Bir cocktail veya kısa akşam elbisesi faydalı olabilir.

Kiliseler gezilirken (şortlar yasaktır) başınıza şapka veya başörtü, çorap, isteğe bağlı olarak kollu elbise giyiniz.

 

Baylar için: ilkbahar, yaz ve sonbaharda, hafif elbiseler, hafif palto veya montlar, rahat ve sportif ceketler. Mayo ve sahil elbiseleri. Kışın ise daha çio yağmurluk ve ağır elbiseler.

 

İklim ve Sıcaklıklar

Her zaman güneşli bir şehir olarak bilinmesine rağmen, Venedik'da kış ayları bol yağış alır. Nisan - Kasım ayları arası genellikle güneşli ve sıcaktır. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

 

Aşağıdaki tabloda, Venedik'in ve yakın çevresindeki şehirlerin maksimum ve minimum sıcaklıkların ortalaması Centigrad (0C) olarak verilmiştir.

 

MEVSİM

 

KIŞ

İLKBAHAR

YAZ

SONBAHAR

 

Şehir

Yikseklik

max

min

max

min

max

min

max

min

Venedik ve çevresi

Venedik

m.

3

6,9

1,6

16,0

9,2

26,8

18,5

18,6

18,5

Bolzano

m.

286

5,8

-0,9

17,0

7,7

27,8

16,1

17,1

8,8

Bologna

m.

60

5,2

1,3

17,0

10,0

29,3

20,5

18,1

12,7

Udine

m.

116

7,1

1,1

16,6

7,8

27,4

16,2

18,4

10,7