İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

Bugunku Italyanlar
 

 

Nasıl bir ülkedir İtalya? İtalyanlar kime benzer?

Enflasyon, işsizlik ve bir çok Avrupa ülkeleri tarafından da paylaşılan siyasi huzursuzluk sorunlarına rağmen İtalya, Avrupa'nın en neşeli, en hayat dolu ve en memnuniyet verici ülkesi.

 

 

 


 

Orta ve küçük ölçekli endüstrileri ve işçileri iyi çalışmakta, ihracatta ve turizmde ''Boom'' dönemi yaşanmakta. Caddeler, iyi giyinmiş, mutlu gözüken, nezaket dolu insanlarla ve heryerde çocuklarla dopdolu. Trafiği yoğun, mağazaları kaliteli, çekici ve fazla pahalı olmayan mallar ile dolu, restoranları kalabalık. Bireysellik, açık yüreklilik, karmaşa ve eğlenmeyi severek yaşamak İtalya'yı gizlenemeyecek ve hükümet krizlerinde bile işleri rast gidiyormuş gibi görünen bir ülke yapmaktadır.

İtalya'yı ziyaret eden yabancıların sayısının her geçen yıl daha da arttığı kuşku götürmez bir gerçektir.

 

Neden bu barış dolu istila, bu sonsuz uzun ve çetin yolculuk?

 

Sonsuz güneş ışığı hakkında eskimiş sloganlar, spagetti, gondollar, mandolinler ve Latin aşıkları üzerine kurulu sebeplerin bazıları hayali veya abartılıdır. Her an değişime maruz kalabilen kısmen ucuz fiyatlar her zaman belirleyici faktörler değildir.

 

Yabancıların İtalya'ya yönelmesinin nedenleri bazen çelişmektedir. Bazıları dinlendirici, arkadaş canlısı insanlardan hoşlanır, diğerleri yemeği, şarabı, konforlu otelleri, verilen hizmetleri, güneşi, manzarayı sever; bir çoğu ise kültür, sanat ve tarihin tadını çıkarır.  Ne olursa olsun, biribirinden sadece 1 - 2 saatlik mesafelerdeki her çeşit ve her zevke uygun atraksiyonları, yoğun bir şekilde, bir paket halinde sunan Dünya'da başka bir ülke olmadığı reddedilemeyecek bir gerçektir: panoramik manzaralı gölleri, buzulları, bakımlı kayak pistleri ve her zaman dorukları karlarla kaplı dağlara tırmanış. Kumlu plajlarında, yeşil tepelari ve ormanlarında, şatolarında, üzüm bağlarında, çiftliklerinde, garip ve hoş köylerinde uzun yürüyüşler, hepsi yakın ulaşım mesafelerinde ve folklör, anıtlar, koşuşturmalı şehirler, topluluk aktiviteleri, operalar, konserler, baleler, kurslar, sanat ve tarih. Ve hiç şüphesiz! Kısa bir zaman öncesine kadar herbirinin kendi tarih ve farklı gelişimi olan ve Torino, Milano, Venedik, Floransa, Napoli, Palermo, Genova ve Roma gibi önemli şehirleri kendilerinin başkenti olan dükalıklar, prenslikler ve krallıklar (bazıları yabancıların egemenliğinde)'dan oluşan birçok devlete bölünmüş durumdaydı. Bu nedenle, İtalya'da bazı tarihi kalıntı veya sanat harikası bulunmayan bir kasaba yoktur.

 

İtalyanlar, bir bütün olarak, çok çalışan, barışsever, cömert, alçak gönüllü, müsamahakar, aile düşkünü insanlardır. Bir çok savaşta, çoğunlukla yabancıların komutasında, cesurca savaşmışlar ve büyük sayılarda kayıplar vermişlerdir.

 

Hala, bir ulus olarak İtalya'nın performansı, üzerinde yaşayan insanların bireysel başarılarının toplamı kadar iyi olamaz. Ülkesi yüzyıllar boyunca fakirleşmeye yöneldiği ve kalıcı hatalar yaptığında, İtalyan, birey olarak surumluluğunun farkına vararak tedbirini almasını bilmiştir.

 

İtalyanlar her zaman (bugün bile) siyasi bakımdan bölünmüş (sağ ve soldan çok uzak olan bir düzineden fazla siyasi partiler), diğer insanların görüşlerini kabullenmekte isteksiz, işleri birlikte yapmak ve ortak hedefe ulaşmada başarı kazanmak amacıyla katlanılacaklar için her nasılsa güçlerini birleştirememektedirler. italyan karakterini bir bütün olarak tanımlayacak kesin bir yol yoktur.

 

İtalyanlar kendi ulusal meziyetleri ve kusurları hakkında sürekli olarak konuşurlar. Bu tartışmalar veya münakaşalar gazetelerde, tren kompartımanlarında ve kafelerde durmaksızın devam eder: neden biz hep bu yoldayız? Kesin bir cevap yoktur; sadece tek bir şey söylenebilir, o da italyanların, bazı alışkanlıklar, adetler ve fedakarlıklarda bulunmanın italyanın tipik özellikleri olduğu görüşünde hemfikir olduklarıdır.

 

Ve, tabii ki Futbol: çok şey söylemeye gerek var mı?

 

«İtalya'nın sihirli büyüsü» ve halkı, gösterecek ve sunacak çok şeyi olan bu neşeli, arkadaş canlısı, coşku dolu, heyecan verici ülkeyi keşfetmek için insanları baştan çıkartmaktadırlar.

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2017 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English