İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

 

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

Italya toprakları iklim ve yeryüzü şekilleri bakımından belirgin bir biçimde iki bölgeye ayrılır. Birinci bölge; Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya sınırlarını içine alan ve karasal iklime sahip olan Alp dağlarının bulunduğu, bölgedir. İkincisi ise üç tarafı İyon, Adriyatik, Akdeniz, Ligure ve Tiran denizleri ile çevrili, Afrika'ya 150km uzaklıkta ve Akdeniz iklimine sahip büyük bir yarımadadır.

Kara sınırları yaklaşık 1800 km, kıyı uzunluğu ise yaklaşık 7500 km'dir. 22 önemli adalarından en büyük ikisi; Sicilya (25.426 km2) ve Sardenya (23.812 km2)'dir.

En Güneyde 35"29' enlemindeki Pelagie'de bulunan Pesce Spada (Kılıç Balığı) noktasından, en kuzeyde 47"5' enlemindeki Aurine Alplerinde bulunan La Testa Gemella (İkiz Baş) noktasına kadar olan uzaklık yaklaşık 1300 km'dir. Ülkenin genişlik ortalaması yaklaşık 140 ile 240 km arasında değişmesine rağmen bu sayı kuzeyde 600 km'ye kadar ulaşır. Batı Boylamı 6"37' (il Monte Chardonnet) ve Dogu Boylamı 18"31' (il capo d'Otranto)'dir.

Ülkenin yüzölçümü toplamı 301.323 km2 , nüfusu 57.380.894 kişi, kilometre başına düşen insan sayısı 190 olup Avrupa Kıtasının ortalaması olan 68 'den oldukça yüksektir.

"İtalya" ismi oldukca eskilere dayanmaktadır; Eski yunanlılar bulunduğu yöne dayanarak Esperia yani "Batı Ülkesi" olarak adlandırmışlardır. Zamanla bu ismin yerini bugünkü ismi olan İtalya'ya bırakmıştır. İtalia (anlamı "dana" olan  Latince vitilus kelimesinden türemiş olabilir) kelimesi önceleri sadece Calabria bölgesinde kullanılıp "danaların bulundugu ülke" veya büyük bir ihtimalle "danalara tapılan ülke" anlamına gelmekteydi. Daha sonraları Romalıların ülke sınırlarını genişletmesiyle bu isim bütün yarımada için kullanılmıştır.

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

 

Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2018 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English