İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

 

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

 

İtalya, Kuzeydeki Alp dağlarında bile kendini hissettiren bir Akdeniz İklimine sahiptir. Ne kışlari aşırı soğuk, ne de yazları aşırı sıcaktır. Bununla birlikte bol yağışlara da çok ender olarak rastlanmaktadır.

 

 


 

Toprakların büyük bir bölümünü oluşturan dağ ve tepeler iklimin oluşumunda önemli bir faktor oynamakta, Kuzeyden Güneye doğru ilerledikçe Akdeniz İkliminin etkisi Alplerin dışında kalan bütün yarımadada hissedilmektedir. Dört önemli İklim Bölgesi vardir: Alpler İklimi, Padana İklimi, Appenin İklimi ve son olarak da Deniz İklimi.

1000-1500 m'den yüksek bölgede bulunan Alp İkliminin en önemli özelliği soğuk ve uzun kış dönemi, ortalama sıcaklığı 0 derecenin altında olması (en soğuk bölgesi minimun -20 derece ile Doğu Alplerdir) ve kar yağışıdır. Yazları kısa ve serin olan bölgenin ortalama sıcaklığı 15 derecedir. Yağışlar oldukça yoğun olup yıllık ortalama 1000 mm'den Veneto ve Friuli-Venezia Giulia Bölgesinde maximum 3000 mm'ye kadar çıkmaktadır; İlkbahar ve Sonbaharda yağışlar artarak, kışın azalarak devam etmesine karşın yazın çoğunlukla bulutludur.

Padana İklimi sadece Padana Deltasına özgü bir iklim değil aynı zamanda bu deltanın çevresinde bulunan  Brianza, Langhe, Monferrato gibi dağlık alanları da kapsamaktadır. Yarı Karasal İklim tipine benzer: Kışlar soğuk olup sıcaklık 0 derecenin biraz üstünde, yazları da sıcak olup 20 derecenin üzerinde seyreder. Yağış oranı yıllık 800-1000 mm olup bütün mevsimlere yayılır. Kışları hem sisli hem de karlıdır. Büyük göllerin bulunduğu bölgelerde ise Akdeniz İklimi gözlenir.

Appenin İklimi, yarı karasal bir iklim tipi olup kışları soğuk yazları sıcaktır. Atlantik Okyanusundan gelen nem Tiran denizine kadar varır ve kendisiyle birlikte bol yağış getirir. Kışın özellikle Abruzzo ve Molise gibi yüksek bölgeler çok yoğun ve uzun kar yağışına hedef olur.

Sicilya ile Sardenya adaları ve Calabria Akdenizİikliminin tam olarak hissedildiği bölgelerdir. Kışları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar kıyılarda yağmur, yükseklerde kar şeklindedir. Yazları ise çok sıcak ve nemlidir.

 

Dağlar ve Deltalar

Iklim

Kıyılar

Akarsular ve Göller

 

 


Site içi arama   -   İletişim   -  BLOG

© Copyright 2002-2017 by italyaonline.net - Tüm hakları Saklıdır    -  English