İtalya   Gezilecek Yerler   Faydalı Bilgiler   İtalya ile Ticaret   Rezervasyon

 

 

 

DOSTLUK KOPRUSU


Ecz. Emel ALTAN EGE

Nemi-Roma ile İntepe-Çanakkale Arasında Kurulan DOSTLUK KÖPRÜSÜ


Köklerini Troia’ya dayandıran ve atalarının Troialı Aeneas’ın soyundan geldiğine inanan Romalılar’la, Troia’nın bugünkü sahipleri arasında kurulan dostluk köprülerinden biri 2003 yılında İntepe (Çanakkale) belediye başkanı Kasım Akın ile Nemi (Roma) belediye başkanı Av. Alessandro Biaggi arasında imzalanan “kardeş kent” protokolü ile resmiyet kazanmıştı. Ardından, her yıl düzenli olarak karşılıklı ziyaretler gerçekleştirildi ve bu dostluğun iki bölge halkı arasında daha da geliştirilmesi amaçlandı.

Geçtiğimiz 8 Kasım 2008 günü, Nemi Belediyesi, Nemi-Aeneas Kültür Derneği ve Nemi-İntepe-Troia kardeş kent organizasyon komitesinin düzenlediği törenlerle beşinci yıl kutlamaları yapıldı. Türk bayraklarıyla süslenen Nemi’de, Çanakkale’den İntepe belediye başkanı Alaattin Özkurnaz başkanlığındaki 19 kişinin katılımıyla, kenti Roma’ya bağlayan ana yolun sonundaki 700 yıllık kemerli girişin bulunduğu caddeye “İntepe- Troia” adı verildi ve Belvedere (Manzara) olarak anılan seyir terasına bir plaket yerleştirildi. Ardından, Nemi Gölü’nün en güzel manzarasına sahip olan Giardini Pubblici (Halk Bahçesi)’ de, bölgeye ilk kez Troialı Aeneas tarafından getirildiğine inanılan tohumlarla yeşertilen meşe ağaçlarının dikimi iki belediye başkanı tarafından kardeş kent halklarının huzurunda gerçekleştirildi. Buraya da, konuyla ilgili bir plaket yerleştirildi.Törende yapılan konuşmalarda Nemi ve İntepe’nin benzerliklerine değinildi.

Nemi, Roma-Napoli yolu üzerinde, merkezden yaklaşık 30 km. mesafede, meşe ve çam ormanlarıyla çevrelenmiş, deniz seviyesinden 521 mt. yüksekte bulunan,  yaklaşık 4000 kişinin yaşadığı küçük bir yerleşim. Tiren Denizi’ne hakim volkanik bir tepede yer alan iki krater gölünden biri olan Nemi Gölü, İsa’dan önceki dönemde Diana Tapınağı ile Romalılar için son derece önemli bir hac merkezi iken çevresinde yer alan muhteşem saraylarıyla, termal kaynaklarıyla, terapi ve ibadet mekanlarıyla, İmparator Caligula zamanında da büyüklükleri 70 metreye ulaşan iki devasa tekne ile ünlenmiş. Nemi, günümüzde “çiçeklerle çileklerin kenti” olarak tanınıyor. Burada, asırlardan beri Çiçek ve Çilek festivalleri düzenleniyor.

İntepe ise, yine kardeş kenti gibi yüksek bir tepe üzerinden Çanakkale Boğazı’nı ve Troia’yı gözlüyor. Çevresi çam ormanlarıyla kaplı ve doyumsuz güzellikler barındırıyor. Geçtiğimiz yaz yaşanan korkunç yangında bu güzelliklerini kısmen kaybetse de, Nemi ile gözardı edilemeyecek benzerlikler taşıyor.

Ağaç dikme töreninin ardından, yine Türk bayraklarıyla süslenen Nemi belediye sarayında Türk ve İtalyan katılımcıların huzurunda karşılıklı hediye değişimi yapıldı. İntepe belediye başkanı Özkurnaz, Nemili başkan Biaggi’ye Troia’dan getirdiği toprağı ve Troia meşesi tohumlarını elişi süslemelerle bezeli seramik bir kapta sundu. Ayrıca, Ayvacık yöresine ait elişi kök boya bir halı hediye etti. Biaggi de, 1700’lerde yapılmış çok değerli bir suluboya Nemi manzarası tablosunu ve Nemi tarihi ile ilgili çeşitli kitapları İntepe’ye götürmek üzere başkana armağan etti.

5-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette, Nemililer Türkiye’den gelen kardeşlerini evlerinde ağırlarken çevre gezileri de düzenleyerek bölgenin tüm güzelliklerini tanıttılar. 8 Kasım akşamı, Nemi’den yaklaşık elli kişinin katıldığı gala yemeğinde davetlilere, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Fetay Soykan’ın hazırladığı Troia belgeseli ile organizasyon komitesinin geçtiğimiz beş yıl içinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretlerinin görüntülerinden oluşan bir gösteri  sunuldu. Yemek, üzerinde Nemi-İntepe-Troia kardeşliğini sembolize eden  süslemelerin yer aldığı pastanın yine iki kardeş kent belediye başkanı tarafından kesilmesiyle sona erdi.

Bir sonraki ziyaretin Nemililer tarafından 2009 yazında İntepe ve Troia’ya yaplıması planlanıyor. Ayrıca, iki bölgenin kardeş halkını daha da kaynaştıracak projelerden biri olan İntepe Türk- İtalyan Dostluk Evi’nin restorasyonunun tamamlanması, karşılıklı öğrenci değişim projelerinin hayata geçirilmesi, karşılıklı sanatsal etkinlikler düzenlenmesi de amaçlanıyor.

Emel ALTAN EGE

Nemi-Roma

Kasim 2008

 

Bu yazı Sayın Emel Altan Ege tarafindan sitemizde yayinlanmasi amaci ile yollanmistir.