İTALYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER - Genel Bilgiler - Tarih - Coğrafya - Dil - Din - Mutfak - Müzik - Spor - Festivaller - Bugünkü İtalyanlar - İtalyadaki Türkler - Makaleler İTALYA'DA GEZİLECEK YERLER - Şehirler, Bölgeler - Roma - Floransa - Venedik - Milano - Özel Tur Programları - Konaklama - Paket Turlar - İTALYA HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER - Genel Bilgiler - Ne zaman gidilir - Nasıl gidilir - Ülke içi seyahat -  Konaklama - Vize - Gümrük - Sağlık kuralları - Ne yenir, ne içilir - Ne satın almalı - Gezi Sözlüğü - İtalya'da Eğitim İTALYA İÇİN REZERVASYONLAR - Paket Turlar - Otel, Koaklama - Uçak - Havalimanı Transferi - Rehberlik Hizmeti İTALYA İLE TİCARET - Fuar Online (Sanal Fuar) - Ticari ilanlar - Tercüme Hizmetleri - Web Kurulumu - İtalya hakkında ekonomik bilgiler - İtalya'daki Fuarlar - Faydalı Adresler - Avrupa Birliği Projelerine Destek

   

 

Italya  - Sağlık Kuralları ve Hizmetleri
 

 

Herhangi bir ülkeden gelerek İtalya'ya giriş yapan ziyaretçiler için aşı olma zorunluğu yoktur.

 

 

 

 

Bulaşıcı hastalıklardan etkilenmiş bölgelerden gelen ziyaretçilerin çiçek ve kolera aşısı olmaları tavsiye edilir. Sağlık servisleri, Sanitarie Locali (USL) adı verilen Yerel Sağlık Servis Kuruluşları tarafından bütün ülke çapında aynı kalitede hizmete vermeyi garanti eder.

 

Sağlık hizmetleri, İtalyan vatandaşları için ücretsiz olup, sadece, tedavide gerekli olan ilaçlar için 'bilet' ödemeleri gerekmektedir. Yabancılar için, gelinen ülkeye göre farklı kurallar uygulanmasına rağmen, çoğunlukla italyan vatandaşları ile benzer haklar bulunmaktadır.

 

Avrupa Topluluğu üyesi veya İtalya ile karşılıklı anlaşması olan bir ülkeden gelen vatandaşlar, E Form III veya benzeri sağlık formunun fotokopisi ile en yakın USL'ye başvuruda bulunarak 'attestato sanitario' adı verilen belgeyi alarak İtalyanlar ile aynı sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

 

Bu sağlık sertifikasına sahip olmayan ziyaretçiler, sağlık hizmetlerinin karşılığını kendileri ödemek zorundadırlar; Sağlık sigortası olanlar ziyaretçiler, ülkelerine geri döndüklerinde yaptıkları harcamaların iadesini temin edebilmektedirler.

  t